Република

Бачев тврди дека Бејли ги заклучил пратениците и им врши притисок

Лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев, пред Собранието рече дека американскиот амбасадор Џес Бејли затворил тројца пратеници во Собранието и позади заклучени врати им врши притисок да гласаат за уставните измени. Според него, тие се под притисок оти не ги прифаќале барањата на БЕСА.

Освен американскиот амбасадор, Бачев тврди дека внатре е Дејвид Стивенсон, а информацијата стигнала пред 15 минути откако претходно била одложена седницата. Тој побара ОЈО да влезе и испита, притоа да даде налог за апсење.

Најчитани

To Top
Close