Македонија

Спасовски да го уапси Бектеши поради саботажа врз владата и државата, бараат од „Единствена Македонија“

Спасовски да го уапси  Бектеши поради саботажа врз владата и државата, бараат од „Единствена Македонија“

Од „Единствена Македонија“ го повикаа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да го уапси министерот за економија Крешник Бектеши за, како што велат, опасната саботажа против Владата и државата.

dobivaj vesti na viber

„Поминаа два дена од скандалозното признание на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерката за одбрана Славјанка Петровска дека министерот за економија Крешник Бектеши ги лажел во владата во врска со рудникот Иловица- Штука во Струмичкиот регион.

Министерот Бектеши со ваквото противзаконско дејствие смислено го попречил и го довел во опасност правилното работење на владата. Ова е класична саботажа од министерот Бектеши против владата и државата“ изјави Јакимовски.

Според него, изненадува однесувањето на министрите Спасовски и Петровска, кои, како што рече, плачат по медиуми дека министерот Бектеши ги лажел во владата, наместо да постапат во согласност со своите уставни и законски овластувања.

„Дотолку повеќе, Спасовски и Петровска не се било какви министри, туку министри на луѓето во униформа, на полицијата и војската кои треба да го штитат редот и поредокот во државата. Цела Македонија гледа дека министерот Бектеши ја лажел владата за рудникот. Народот чека акција, а од министерот на полицијата Спасовски – молк.

Затоа, го повикуваме Спасовски веднаш да реагира и да го уапси Бектеши за опасната саботажа против владата и државата, бидејќи само со плачање на Спасовски по медиуми можат да настапат тешко отстранливи последици врз Републиката“ порача Јакимовски.

Макфакс

На почеток