Македонија

Која е причината за пукањето во Арачиново: застреланиот опериран, изваден куршумот од десното рамо

Возачот на градоначалникот на Арачиново, Ридван Ибраими, кој беше погоден при обидот за атентатот врз функционерот, е во стабилна состојба. Ова го потврдуваат од болницата каде бил опериран.

„Едно лице е донесено со прострелна рана во десното рамо. По приемот, опериран е и изведно е метално парче. Вон животна опасност. Ќе биде задржан поради раната“, вели Љубен Арсенков, директор на Клиника за хируршки болести „Свети Наум Охридски“ за возачот на градоначалникот на Арачиново.

Состојбата на второ повредено лице засега е непозната. Тој е пренесен во Ургентниот центар на Клинички.

Се огласија и од Обвинителството.

„Во врска со настанот во Арачиново, дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на лице место, издаде наредби за прибирање траги и вршење соодветни вештачења. Ќе биде издадена и наредба за обезбедување снимки од видео надзор од околни објекти, како и за преземање други дејствија“, велат оттаму.

Според неофицијални информации, причината за пукањето е расправија за земјиште кое се наоѓа во Арачиново. Ова не е прв напад бидејќи претходно, мета беа општинските канцеларии кои беа искршени, а настанот беше пријавен во полиција. Наводно, напаѓачот е брат на осуденик за извршено убиство во Липковско во 2010 година.

На почеток