Свет

Папата Франциско ги објави плановите за свој погреб

Папата одобри давање благослов на истополови парови, освен во еден случај

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, денеска најави дека кога ќе биде погребан, неговото тело нема да биде изложено на бдението и нема да има украсена дрвена клада што го поддржува ковчегот на истакнати личности кои традиционално се присутни на католичките погреби.

„Разговаравме за церемонијата и го отстранивме ова и многу други работи, бидејќи ритуалот (на погребот на папата) беше премногу преоптоварен“, рече Франциско.

Тој додаде дека погребот на неговиот претходник Бенедикт Шеснаесетти е последниот традиционален погреб на римскиот понтиф, каде што телото било изложено, пренесува Анса. Во книгата на Хавиер Мартинез Брокал, „Наследник“, која се состои од интервју со папата, Франциско рекол дека сака да биде погребан „достоинствено како и секој христијанин“.

Во последните недели Ватикан го откажа присуството на папата на неколку настани поради нарушено здравје. Папата моментално користи инвалидска количка поради проблеми со коленото.

To Top