Свет

Смртта на осомничениот во полициска станица фрли ново светло на целиот случај, помина еден месец од неговото исчезнување

Стотици полицајци и пожарникари речиси цел месец деноноќно ја пребаруваат околината на Бор во потрага по телото на двегодишната Данка Илиќ, која исчезна на 26 март во Бањско поле од дворот на семејната куќа. За нејзиното убиство во меѓувреме се уапсени двајца осомничени, а во притвор починал братот на еден од нив, кој беше обвинет за помагање во извршувањето на делото. Сомнителните околности за смртта на Далибор Драгијевиќ се чини дека сега се во фокусот.

Настаните во последните три недели речиси го засенија самото исчезнување и смртта на двегодишното девојче, што ја вознемири не само Србија туку и целиот регион. Нејзиното исчезнување ја крена српската јавност на нозе, но потоа почнаа низа шокантни настани.

Не беа некои сурови криминалци од подземјето, туку луѓе „од маало“, двајца педесетгодишни работници, од кои едниот има внук на таа возраст. Како тоа да не беше доволно, следеше нов настан, братот на еден од осомничените почина во притвор, основано е сомневањето дека тоа е поради полициска тортура. Во оваа вртоглава низа големи приказни, малото девојче чие исчезнување започна сè и чија судбина потресе толку многу луѓе, беше отфрлена настрана. Сега потрагата по нејзиното тело е сведена на минимум.

Стотици полицајци, пожарникари и членови на планинската спасувачка служба со денови го пребаруваа теренот. Потрагата првично била насочена во дворот од семејната куќа во Бањско поле, од која Данка исчезнала на кобниот 26 март околу 13.45 часот. Истата вечер во Србија за прв пат беше активиран системот „Најди ме“.

Како што одминуваше времето, на теренот имаше се повеќе полицајци, па беше донесена и жандармеријата од Ниш, а просторот што го пребаруваа полицајците се прошируваше. Беа лансирани дронови и хеликоптер со термичка камера, а беа донесени и кучиња трагачи. Подоцна Министерството за внатрешни работи на Србија соопшти дека во тој момент биле покриени 10 квадратни километри. Проверени се сите бунари, септички јами, дупки и клисури, а бројот на луѓе кои ја бараат Данка во еден момент се искачи на 1.500.

Потоа дојде шокот, бидејќи потрагата по исчезнатото девојче се претвори во потрага по телото на жртвата, бидејќи, како што првпат беше официјално објавено на 4 април, полицијата идентификуваше и уапси двајца осомничени кои прво го удриле девојчето со автомобил, ја ставиле во автомобилот па ја задавиле . Како што признале во полиција, телото го оставиле на депонијата на Старобањски пат. За ова дело осомничени се Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ, работници на ЈКП „Водовод“ од Бор.

Потрагата продолжила со ист интензитет, полицијата се обидувала да ги пронајде останките на девојчето. Детално е прегледана целата депонија каде што наводно убијците го фрлиле телото на жртвата, а целото ѓубре буквално е однесено на анализа. Уапсени се и таткото и братот на осомничениот Драгијевиќ, Рада и Далибор. Тие беа обвинети дека му помогнале на Дејан да го премести телото на девојчето од депонијата на непозната локација. Дејан Драгијевиќ иако на сослушување во полиција го признал делото, не можел да се сети на точното место каде е преместено телото на девојчето. Далибор починал во полициски притвор, со што изгубил потенцијално важен сведок на трагичните настани.

Потрагата потоа беше проширена и во околината на Бањско поле, како и на Лука и Злот, местата од каде што се осомничените за убиството на Данка. Полициските службеници детално ги пребарале дворовите како и викендичките и имотите на осомничените. Детално е претресена и околината на тие места, прегледани се сите потоци, реки, подножјето на сите мостови и надвозници. За секој случај, полицајците ја пребараа и пештерата Лазар во Злот. Сепак, потрагата за жал беше неуспешна.

Деновиве полицијата се откажа од масовното пребарување на теренот и истражителите посегнаа по нова стратегија. Сите собрани податоци како и потенцијалните материјални докази како алат од куќата на осомничениот и други предмети пронајдени на терен се испратени на анализа со цел полицијата да добие нови информации каде се наоѓа телото на Данка Илиќ. Иако масовното пребарување на реонот е прекинато, официјално полициската потрага по телото на девојката и можните докази никогаш нема да престане.

На почеток