Медиасет

(Видео) Доказ за немоќта на најдобриот дефанзивец во лигата: Јокиќ го одигра најдобриот меч во кариерата

Никола Јокиќ го уништи најдобриот дефанзивец на НБА лигата Руди Гобер и му донесе пресврт на Денвер во серијата со 112:97, па Нагетс сега водат со 3-2 во полуфиналето на НБА лигата.

Српскиот центар го заврши мечот со 40 поени и без загубени топки, а во поголемиот дел од играта шутираше повеќе од 75 отсто од поле.

Најлудото е што во секое време го чуваше најдобриот дефанзивец во НБА во моментов и човекот кој четири пати ја освојуваше оваа награда. Руди Гобер го заврши мечот со 18 поени (ги погоди сите седум обиди од поле).

Тоа беше едноставно приказ на немоќ пред кошаркарскиот гениј на трикратниот МВП кој реши тој ден да им покаже на сите колку навистина е добар.

Само во третата четвртина постигна 16 поени, речиси сите преку Гобер, при што му дишеше во врат, а сепак не можеше да направи ништо.

На почеток