Свет

Се огласи словачката влада: Премиерот останува на интензивна нега, пред него се критични часови

Словачкиот премиер Роберт Фицо ќе остане на интензивна нега откако на него беше извршен атентат во средата, соопшти денеска владата на земјата, пренесува Ројтерс.

Лекарскиот совет во болницата во словачкиот град Банска Бистрица најверојатно ќе се состане в понеделник кога треба да одлучи за понатамошното лекување и лекување на премиерот, изјави претходно денеска новоизбраниот претседател Петер Пелегрини.

Тој во четвртокот го посети Фиц, по што изјави дека лекарите кои се грижат за него не планираат нови операции, пренесува словачкиот портал Правда.

Тој посочи дека му претстојат критични часови и денови на премиерот и дека доколку дозволат лекарите, тој повторно ќе го посети. Фицо беше тешко повреден кога во средата, по седницата на Владата во градот Хандлова, напаѓач, за кого медиумите објавија дека е 71-годишниот писател Јурај Цинтула, испукал неколку истрели кон него од непосредна близина.

На почеток