Македонија

СДСМ сама „крвта“ си ја пролеа: Маричиќ или Лога, кој ќе раководи со ДИК,

Прегласувањето донесе нов распоред на силите, па на второ место според мандати си ист број прстеници се „пласираа,, Коалицијата предводена од СДСМ и Коалицијата предводена од ВМРО- ДПМНЕ.

И бидејќи собранискиот деловник во овој дел е непрецизен, нејасно е кој е најсилна опозициска партија: СДСМ или ДУИ.

Довчерашните коалициски партнери СДСМ и ДУИ сега ќе бијат битка кој ќе биде, како предлог на најголемата опозициска партија претседател на Државната комисија: Бојан Маричиќ, миленикот к на Заев и на Ковачевски киј му доверија два значајни ресори: правда и заменик претседател на Влада, но не знаеме дали да влегува во скандали, да троши државни пари за гоштевања. Ни Маричиќ не веруваше дека нема да влезе како пратеник, иско беше на престижното четврто место кое до сега без проблем беше освојувано од СДСМ. Оваа партија сега бара место каде да го „вдоми” Маричиќ.

Исто вдомување се бара и за министерот Алијанса на Албанците Кренар Лога. Тој во внатрепартиската пресметка застана контра Таравари.Лога побара од Сиљановска Давкова да даде уште еднаш заклетва во Собранието бидејќи не го изговори уставното име на државата.
Близок човек на Села и беше член на Алијснсата на Албанците.

ДУИ смета дека местото претседател на ДИК треба да е на нивната коалиција.

Со разрешување на Гордиевиот јазол со толкување на Деловникот ќе се знае кој ќе биде прв човек на Комисијата за заштита на слободите и правата на граѓаните и на значајната Комисија за финансирање и буџет, која треба да ја раководи опозицијата.

Незаинтересираноста на СДСМ на терен на прегласувањето да работи за пратеник плус за четрврти пратеник (Боби Мојсовски од ЛДП) ги доведе во оваа позиција да бидат изедначени со ДУИ. Тоа го покажуваат и бројот на гласовите кои кандидатот на ЛДП очигледно не ги доби од својот коалициски партнер.

На почеток