Медиасет

(Видео) Емотивниот Новак имаше посебна прослава кога го напушти теренот, една реакција ги воодушеви сите

Новак Ѓоковиќ по неверојатен натпревар успеа да се пласира во осминафиналето на Ролан Гарос.

Српскиот ас уште еднаш успеа да испише спортска историја во која нема рамен. Ова беше последниот завршен натпревар во историјата на Ролан Гарос, кој се играше до 3:08 часот наутро, а воедно го израмни рекордот на Роџер Федерер со 369 победи на Грен слем турнирите.

Постави и личен рекорд со 95 победи на еден Грен слем, а сето тоа знаеше да го прослави со многу емоции.

Ѓоковиќ налетал на членовите на неговиот тим Борис Бошњаковиќ и Гебхард Фил Грич со кои се загреале, а потоа следел уште еден татнеж.

Грич му извика „Ајде (на англиски)“, а потоа следеше реакцијата на српскиот ас.

„Ајде“ извика Ѓоковиќ и ја крена тупаницата, а потоа продолжи да ги извршува обврските, а Гричје додаде дека ова е само почеток.

Овој гест ќе воодушеви многумина и јасно е колку Новак се грижи за сето ова.

На почеток