Македонија

(Видео) Ќе има ли второ полувреме Јанкулоска-Мијалков: Никогаш не ми се извинил, не сум го прашала дали имал недоверба, одговорот не ја менува реалноста

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во поткастот „Претрес со Ландов“ зборуваше за нејзините односи со ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков. Таа е убедена дека прислушуваењето и бомбите излегле токму од оваа институција. За неа, со застарувањето на предметот – не е ништо изгубено. Откри што може да се направи за да се утврди одговорност и да се донесе правда за сите кои се дел од „бомбите“.

„Па не ми се извинил“, рече Јанкулоска, а прашана дали треба, додаде: „Па ќе видиме, времето е пред нас“.

Посочи дека Специјалното јавно обвинителство не ја исполнило клучната улога – да открие и да лоцира вина кај тие што прислушувале.

„Се друго се направи освен тоа. За мене тоа е болка, незаконското прислушувње, без разлика што нема мој придонес, и јас сум на врвот од лицата кои се највеќе прислушувани, беше во мандат кога јас бев министер. Тоа беше огромен пресврт во мојот живот и мојата кариера. Мојот живот се сврте наопаку“, додаде таа.

Прашана дали толку Мијалков имал недоверба во неа, одговори: „Тоа прашање го поставувате на погрешна адреса. „Ако сакате да добиете одговор би требало да го викнете и верувам ќе ви одговори. Не сум го прашала, затоа што навистина, било што, по се што се случи, било каков одговор, реалноста не ја менува“.

Сите детали и одговори:

На почеток