Свет

Маж во Германија со нож ја нападнал полицијата: Убиен на лице место

Маж со иранско потекло вечерва со нож нападнал тројца федерални полицајци на железничката станица во германскиот град Лауф ан дер Пегниц во Баварија, а полицијата возвратила и го убила напаѓачот, објави Билд.

Откако полицијата излегла од автомобилот, мажот почнал да ги навредува и провоцира, на што употребиле бибер спреј.

Кога напаѓачот се обидел да избоде двајца полицајци, полицајката најпрвин испукала предупредувачки, а потоа го застрелала во стомакот.

Како што пренесува германскиот весник, напаѓачот починал од здобиените рани.

По инцидентот станицата била затворена. Мотивите на напаѓачот се уште се нејасни.

На почеток