Свет

Порака на претседателот на Кина, Си Џинпинг: Мора да се спротивставиме

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска на состанокот во Астана на кој присуствуваше и рускиот претседател Владимир Путин, го повика евроазискиот безбедносен блок, основан од Москва и Пекинг, да се спротивстави на „надворешното мешање“.

Во Астана се одржува 24. состанок на Советот на шефови на држави на Шангајската организација за соработка (ШСО), основан како противтежа на Западот, кој претседателите на Русија и Кина го проширија со Индија, Иран и Пакистан.

„Соочени со реални ризици, мораме да го заштитиме правото на развој“, рече Кси во Астана на состанокот, според кинеската државна телевизија CCTV.

Блокот мора мирно да се справи со „внатрешните разлики“, да бара заеднички јазик и да ги решава тешкотиите во соработката, додаде Кси.

Кинескиот претседател, исто така, ја нагласи потребата за заедничка промоција на научните и технолошките иновации, како и за одржување на стабилноста и „мазноста“ на индустриските и синџирите на снабдување.

Главниот состанок се одржа зад затворени врати, но портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно денеска изјави дека Путин ќе разговара за неговата идеја за создавање нов сет на евроазиски договори за колективна безбедност.

Кси и Путин се сретнаа вчера пред состанокот на ШОС, по што објавија дека земјите што ги водат постапуваат во согласност со нивните сопствени интереси – и дека тоа не е насочено против ниту една друга земја.

На почеток