пон. Сеп 16th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Поевтинуваат горивата, познати се новите цени

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика од ноќеска на полноќ бензините поевтинуваат за еден денар, додека за половина денар се намалува цената на дизелот.

Еуросупер БС – 95 ќе се продава за 69,5 денари за еден литар, додека Еуросупер БС – 98 за 71,5 денар за литар.

Еден литар дизел Еуродизел (Д-Е V) ќе чини 61,5 денари.

РКЕ ја донесе одлуката врз основа на цените на нафтените деривати на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во тек на изминатата недела. Регулаторна денеска напладне ќе ја соопшти одлуката, па останува да видиме дали нѐ очекува некаква промена на цените.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close