Спорт

Челзи поради бизарна причина не потпишал договор со Мбапе

Со само 19 години младиот Французин Килиан Мбапе е вистинска ѕвезда, а неговата кариера можеше да се движи и во друга насока ако во 2012 година, како 13-годишен фудбалер потпишал за Челзи. Бил на проба, но поради бизарна причина, англискиот клуб не потпишал договор со него.

„Беше на проба, но не нè увери дека може да потпишеме договор, бидејќи дефанзивно беше слаб. Потоа, ја замоливме неговата мајка да дојде уште еднаш на проба, но таа го одби нашето барање. Дефанзивно како да не постоеше. Беше неверојатен со топката, но без неа како да го немаше на теренот. Сега е играч кој сите сакаат да го гледаат, го има тоа што модерниот фудбал го бара и во наредните десетина години ќе биде меѓу најдобрите во светот“, вели некогашниот скаут на Челзи, Даниел Бога.

Во тој период, Мбапе играл за Бонди, мал тим од предградието на Париз, а сега е член на ПСЖ, а овој тим му плати на Монако 180 милиони евра за да го доведе на „Паркот на принцовите“.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток