Македонија

Станува загрижувачки: Нема доволно епидемиолози по наловиот на позитивни од Ковид-19

Со напливот на нови заболени од КОВИД-19 веќе нема доволно епидемиолози за работа на терен, но и за телефонски контакти со заразени или лица во изолација, иако напомош дојдоа четворица техничари од војската. За овој проблем се расправало денеска на Комисијата за заразни болести, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК.

Само денеска беа регистрирани нови 196 случаи, со што вкупната бројка на активни случаи достигна 2.011.

Извори од комисијата велат дека работата на епидемиологот не е само да направи епидемиолошка анкета на сомнителен случај, туку, ако по тестирањето излезе дека суспектниот е позитивен, треба и да се следи две недели, а потоа да се направат уште два теста за да се утврди дали е негативен. А и првичниот тест не може да се направи веднаш по контактот со позитивно лице, туку треба да се почека неколку дена.

Целиот текст прочитајте го на сдк.мк

На почеток