Магазин

На позната плажа во Австралија се отвори дупка

Голем дел од познатата австралиска плажа „Инскип поинт“ се урна во океанот, речиси три години по појавувањето голема дупка во близина на местото и ги доведе во опасност камперите што се наоѓаа таму и ги проголта автомобилите и камп-куќичките.

На фејсбук-профилот на Rainbow Beach Helicopters објавена е воздушна снимка на местото каде што океанот проголта дел од плажата. „Технички, тоа е свлечиште, природен феномен, а за еден месец ќе биде одлично место за риболов“, пишуваат тие. Австралиските медиуми објавија дека плажата веројатно се урнала преку ноќ.

 

Сликата од дупката на плажата исто така се појави и на фејсбук-страницата на Double Island Point Fishing Charters. Грег Пирс, кој ја снимал сцената, вели дека дупката е длабока околу седум и пол метри.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток