Македонија

Србинка со автомобил удрила во 10-годишно девојче од Тетово

Десетгодишно девојче пешак било тешко повредено вечерва, околу 19 часот во Тетово, откако во него удрил автомобил управуван од 27-годишна жена. Повреденото девојче со возило на итната медицинска помош е однесено во тетовската болница.

– Околу 18.50 часот, на крстосницата на улиците Илинденска и Видоја Смилевски-Бато во Тетово, патничко моторно возило „фиат пунто” со српски национални регистарски ознаки, управувано од 27- годишната српска државјанка М.Н. со времен престој во Тетовско, удрило во малолетничка (пешак) од Тетово. Во несреќата, девојчето се здобило со тешки телесни повреди констатирани во тетовската Клиничка болница – информираше Марјан Јосифоски, портпартол на СВР Тетово.
На местото на несреќата увид извршила екипа од СВР Тетово.

На почеток