Македонија

Дугин предупредува преку ФБ: „Заев под притисок на ЦИА се припрема да го aпcи Иванов“

Поранешниот советник на рускиот претседател Владимир Путин, Александар Дугин на својот фејсбук профил ги прокоментира последните случувања во Македонија. Тој својот статус го напиша под Итно. Дугин пишува дека набрзо во Македонија се спрема државен удар на кој мета ќе биде претседателот на државата кој под притисок од ЦИА, Зоран Заев ќе мора да го aпcи.

-Итно: Набрзо се спрема државен удар во Македонија. Заев под притисок на ЦИА се припрема да го aпcи Иванов.

Потсетуваме дека Дугин е човекот кој го предупреди и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека во Турција се спрема воен удар со цел негово соборување, во организација на Фетула Ѓулен и ЦИА.
Инаку Александар Дугин и Леонид Савин последно во Македонија беа на 4 март 2018 год. На прашањето: Дали Македонија има избор. Дали може народот сам да одлучи сака ли членство во ЕУ И НАТО или евроазиската унија? нивниот став беше:

Избор има секако, но тој избор мора да го донесе самиот Македонски народ и тоа не е наше решение, не е решение на Русија туку само сопствено решение на Македонскиот народ. Ние го знаеме фактот дека Македонија која исто како и Србија се наоѓа под огромен притисок од западот , поточно од ЕУ и САД. По наше гледање доколку постои организација за меѓународно право, секој народ треба да има свое право да го избере својот пат, да си одлучи со кого ќе соработува и никој не смее да прави притисок како тие ќе се одлучат и на која страна ќе се приклонат.

На почеток