Свет

Силен земјотрес ги погоди Маријанските острови во Пацификот

Силен земјотрес со јачина од 5,5 степени денеска го погоди паганскиот регион на Маријанските острови во Пацификот, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 40 километри, јави Ројтерс.

Маријанските острови се административно поделени на две единици – Гуам, која е територија на САД, и Северните Маријански Острови, кои го формираат Комонвелтот на Соединетите Американски Држави.

Тие се оддалечени околу 6.000 километри од Хаваите.

На почеток