Магазин

Вилијам обвинет за физички напад

Принцот Хари тврди дека неговиот брат, принцот Вилијам физички го нападнал, пренесува „Гардијан“, чии новинари виделе копија од претстојните мемоари на војводата, Spare.

Според весникот, книгата прикажува расправија меѓу браќата поради сопругата на принцот Хари, Меган.

„Ме фати за јака, ми го скина ланчето и ме собори на под“, го цитира „Гардијан“ пишувањето на принцот Хари.

Мемоарите нема да бидат објавени до следниот вторник. Британскиот весник успеал да добие примерок од книгата и покрај строгите безбедносни мерки пред објавувањето.

Бакингемската палата допрва треба да одговори на барањето за коментар.

Според „Гардијан“, во книгата е опишано дека расправијата е предизвикана од коментарите што принцот Вилијам му ги дал на принцот Хари во неговиот дом во Лондон во 2019 година.

Принцот Хари пишува дека брат му бил критичен за неговиот брак со Меган Маркл – и дека принцот Вилијам ја опишал како тешка, безобразна и токсична.

Војводата од Сасекс пишува дека брат му како папагал го повторувал наративот на печатот како што ескалирала конфронтацијата, и опишува што се случило потоа, вклучително и наводната физичка пресметка. „Ме нарече со друго име и дојде кон мене. Сè се случи многу брзо.“

На почеток