Свет

Бајден во Полска: НАТО е посилен од кога било

Поддршката на САД за Украина е се’ уште силна, истакна американскиот претседател, Џо Бајден, во разговорот со неговиот полски колега, Анджеј Дуда, во Варшава.

„Со гордост можам да кажам дека нашата поддршка за Украина е непоколеблива“, рече американскиот претседател.

Тој исто така нагласи дека Организацијата на Северноатлантскиот договор е „посилна од кога било“, пред првата годишнина од избувнувањето на војната во Украина.

„Една година подоцна, би рекол дека НАТО е посилен од кога било“, нагласи Бајден. Додаде дека е „навистина извонредно“ каква поддршка им дала Полска на Украина и на Украинците.

Посетата на Бајден на Полска е важен знак за посветеноста на САД за зачувување на безбедноста во Европа, изјави полскиот претседател Дуда.

„Вашата посета е важен знак за безбедност, знак на американската одговорност за безбедноста на светот и Европа. Америка може да го зачува светскиот поредок“, рече Дуда на средбата со Бајден.

Бајден ја започна посетата на Полска, каде попладне треба да одржи говор во Варшава. Во среда, во полскиот главен град, тој треба да се сретне со шефовите на држави и влади на деветте земји од источното крило на НАТО.

На почеток