Свет

Британка спасила питбул, па ја убил

Шеесет и седумгодишна британска државјанка починала во болница во Валенсија, Шпанија, откако била нападната од куче.

Според локалните медиуми, кучето питбул неколку дена претходно го спасила истата жена од селото, кога го нашла напуштено.

Таа потоа го однела кучето во нејзината куќа во провинцијата Макастро, се вели во соопштението на официјалниот претставник.

Според „Гардија Цивил“, нападот се случил на 24 февруари, кога службите за итна помош примиле повик и се упатиле кон нејзината куќа.

Кога пристигнала ЕМС, кучето се уште било во куќата, па не можеле веднаш да и помогнат.

Набргу потоа пристигнале двајца агенти на Цивилната гарда, а едниот од нив го застрелал кучето за да може лекарот да ја посети жртвата.

Жената била пренесена во болница откако се здобила со сериозни повреди на главата и раката.

Според медицински извори цитирани во „Лас Провинсијас“, жената „паднала во состојба на шок откако претрпела крварење“, но тие успеале да ја стабилизираат пред да ја однесат во болница.

Тогаш била на интензивна нега каде лекарите се обиделе да ја спасат, но таа починала.

„Гардија Цивил“ соопшти дека истрагата е во тек додека се обидуваат да го лоцираат сопственикот на питбулот, кој немал микрочип за идентификација.

На почеток