Македонија

Приведени 12 лица, кај нив била пронајдена дрога

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Ш.Б.(59) и Б.Е.(52), двајцата од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 24.05.2022 на локалниот пат Тетово – с.Сараќино во полициски службеници ги забележале пријавените, кои биле со патничко возило „фолксваген туран“ со тетовски регистарски ознаки, како на Д.О. од с.Радуша му даваат ќеса со кокаин, која била одземена.

На 04.03.2023 во 19.45 часот на паркинг на регионалниот пат с.Маврово-с.Ниќифорово, гостиварско, полициски службеници од Полициската станица Гостивар ги лишиле од слобода А.Т.(40) и М.Т.(40), двајцата од Скопје, затоа што при преглед во возилото во кое биле и кај нив, кај А.Т. биле пронајдени и одземени кафеава прашкаста материја, предмети со остатоци од бела прашкаста материја и шише исполнето со течност. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 04.03.2023 во 23.40 часот во угостителски објект на подрачје на Центар, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода М.Д.(26) од Скопје затоа што кај него била пронајдена и одземена бела грутчеста материја. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 05.03.2023 во 01.30 часот во угостителски објект на подрачје на Центар, полициски службеници од Одделот за специјални полициски операции го лишиле од слобода С.Д.(24) од Скопје затоа што кај него била пронајдена и одземена марихуана. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 05.03.2023 во 02.05 часот во угостителски објект на подрачје на Центар, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода Д.К.(33) од Скопје затоа што кај него била пронајдена и одземена бела прашкаста материја. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 05.03.2023 во 03.15 часот на подрачје на Центар, полициски службеници од Полициската станица Центар ги лишиле од слобода И.В.(20) и М.И.(19), двајцата од Скопје, затоа што при преглед кај нив, кај М.И. била пронајдена и одземена бела прашкаста материја. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 04.03.2023 во 12.00 часот на подрачје на Полициското одделение Петровец, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода В.П.(36) од с.Сопиште, скопско, затоа што кај него биле пронајдени и одземена бела грутчеста и бела прашкаста материја. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 05.03.2023 во 00.25 часот на ул.„4 Ноември“ во Битола, полициски службеници од СВР Битола ги лишиле од слобода Ј.Ш.(22) и И.М.(21), двајцата од Битола, затоа што при преглед кај нив, кај И.М. биле пронајдени и одземени таблети. По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На почеток