Македонија

Променливо облачно со слаб локален дожд

Променливо облачно со слаб локален дожд ќе биде времето денес според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи.

Ќе дува умерен, а во западните делови засилен ветер од западен правец, кој попладне во северните делови ќе го промени правецот во северен.

Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 8, а максималната ќе достигне од 13 до 19 степени, велат од УХМР

Во Скопје, времето ќе биде променливо облачно со повремен слаб дожд. Ветерот во Скопје ќе биде умерен до засилен и ќе доаѓа од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 17 степени.

Во недела, пак, ќе дува засилен северен ветер што ќе услови опаѓање на температурата. Поради разведрувањето минималните температури во првите два дена од следната седмица на повеќе места ќе се спуштат под нула.

На почеток