Македонија

Прв изјави дека не го извршил убиството на Вања, а сега со саати „пее“ во Обвинителството – се сослушуваат лица кои имаат информации

Осомничениот Велибор Манев, со саати дава исказ во скопското Обвинителство, а освен него, уште едно лице опфатено со истрагата се сослушува, дознава „Скопје1“. Извори од институцијата посочуваат дека велешанецот Манев, во детали раскажувал како се случиле грозомнорните чинови – убивањето на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

Кое е второто лице кое се сослушува, засега е непознато. „Скопје1“ побара потврда од Обвинителството, а оттаму ни посочија дека постојано се преземаат дејствија и кога ќе има конкретни информации ќе се соопштат со јавноста.

„Се сослушуваат сите лица кои можеби имаат некаква информација“, велат кратко од Обвинителството за „Скопје1“.

Засега, познато е и дека вчера, Александар Ѓорчевски, татко на убиената Вања, бил однесен во Обвинителство на распит и ги негирал сите тврдења дека е вмешан во киднапирањето и убиството. За останатите, освен лицето кое го транспортирал осомничениот за организирање и реализирање на убиствата, признале вина во полициска станица и Обвинителство.

Министерот Оливер Спасовски укажа дека кривичната пријава е составена на околу 100 страници. Во неа се содржани сите детали – искази, сведоштва, наоди од вештачења, снимките од безбедносните камери, листинзи од телефоните на сите осомничени. Се вештачат и други уреди кои се одземени.

На почеток