Свет

Русија лансираше ирански истражувачки сателит во вселената

Европски сателит тежок 1.360 килограми ќе падне на Земјата: се очекува вечерва да заврши во Атлантскиот Океан

Русија лансираше ирански истражувачки сателит во вселената кој ќе ја скенира топографијата на Иран од височина од 500 километри, јави денеска ТАСС.

Сателитот „Парс 1“ е лансиран на руска ракета „Сојуз“ од космодромот Восточни, во источниот регион Амур, тежи 134 килограми и е опремен со три камери.

„Нашите сегашни домашни бази за лансирање сè уште немаат можност да лансираат сателити на адекватен начин, затоа ја користиме руската база за лансирање“, рече иранскиот министер за информации и комуникации Иса Зарепур.

Во 2022 година, Русија го лансираше иранскиот далечински сателит Кајам во орбитата од казахстанскиот космодром Бајконур, што ја одразува продлабочувањето на научната соработка меѓу двете земји под американските санкции, според Ројтерс.

На почеток