Свет

Словенија ќе даде милион евра за набавка на муниција на Украина

Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 згради, загинаа околу 10.000 цивили.

Словенија се приклучи на чешката иницијатива за купување на милион парчиња артилериска муниција за Украина од трети земји, соопшти денеска словенечкото Министерство за надворешни работи за агенцијата СТА.

Украина треба да ја добие првата пратка муниција во јуни. Според соопштението на министерството, Владата на седницата во четвртокот разговарала за чешката иницијатива, но за словенечката новинска агенција не открила повеќе детали.

Прага предложи да се купи муниција за Украина од трети земји, бидејќи на Европската унија и недостасува производствен капацитет за муниција.

Според Еурактив, повеќе од 15 земји се подготвени да го финансираат купувањето, а меѓу нив не се само земјите од ЕУ, туку и Канада.

На почеток