Свет

Украинците лути на Путин

Путин: Обидите на странските служби за дестабилизација на Русија мора да се потиснат

Висок украински функционер рече дека идејата на рускиот претседател за создавање тампон зона на територијата на Украина е јасен показател дека Москва планира да ја ескалира својата војна во Украина.

„Ова е… директна манифестна изјава дека војната само ќе ескалира. Сето ова е директен доказ дека Руската Федерација не е подготвена да живее во современи општествени и политички односи, да ги земе предвид апсолутните суверени права на другите земји“, вели помошникот на украинскиот претседател Михаил Подољак во писмена изјава за Ројтерс.

Се потсетува дека рускиот претседател Владимир Путин, откако освои уште една функција во Кремљ, рече дека планира да создаде тампон зона што ќе помогне да се заштити Русија од далекосежни украински напади и прекугранични напади.

„Ќе бидеме принудени во одреден момент, кога ќе сметаме дека е неопходно, да создадеме одредена „санитарна зона“ на териториите контролирани од (украинската влада)“, рече тој доцна во неделата. Преку таа „безбедносна зона“, рече Путин, „би било доста тешко да се пробие со помош на странски ударни средства што му се достапни на непријателот“.

Жителите на Харков, истоимениот регионален главен град, го изразија својот пркос кога беа прашани за зборовите на рускиот лидер.

„Мислам дека тој (Путин) ќе се задави од неговите зборови. Харков никогаш нема да биде сива зона. Харков е и ќе биде Украина. Нека се задуши“, вели локалната жителка Антонина Хрипушкина.

На почеток