Свет

Турција ја чекаат избори – шанса за Ердоган да ги врати Истанбул и Анкара

Ердоган: ЕУ ќе го одложи членството на Украина и Молдавија, Турција тоа одамна го заслужува

Во недела во Турција ќе се одржат општински избори, а во оваа прилика партијата на претседателот Реџеп Таип Ердоган (АКП) ќе се обиде да ја врати контролата врз Истанбул и Анкара, градовите кои гласаа против нив во 2019 година.

Аналитичарите тврдат дека овие избори ќе бидат мерка за поддршка на Ердоган на национално ниво, но и за силата на опозицијата, особено на градоначалникот на Истанбул, Екрем Имамоглу.

Според Ројтерс, се очекува тесна трка за градот Босфор, кој е дом на повеќе од 16 милиони луѓе и придонесува повеќе од една четвртина од националниот БДП.

На последното локално гласање во 2019 година, главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) го изненади Ердоган кога преовлада во Истанбул и Анкара, ставајќи крај на повеќе од две децении владеење на АКП и нејзините исламистички претходници.

Главниот противник на актуелниот градоначалник на Истанбул, пратеникот на ЦХП Имамоглу е членот на АКП Мурат Курум, поранешен министер во владата, додека анкетите покажуваат мал трансфер на Имамоглу.

Речиси 11 милиони луѓе имаат право на глас во Истанбул, според проценката на Врховниот изборен совет. Излезноста на општите и локалните избори е многу висока во Турција, близу 90 проценти. Минатиот мај, Ердоган беше реизбран за претседател, а неговата алијанса освои мнозинство во парламентот на тесни општи избори, резултат што, според Ројтерс, ги подели и обесхрабри алијансата ЦХП и другите опозициски партии.

Во недела, Турција ќе гласа и во другите 79 провинции во земјата, за водачи и окружни шефови на провинции, окружни совети и локални администратори.

На почеток