Македонија

Приведени крадци од Битола

Приведени осуммина крадци, расчистени 10 кривични дела, пронајдените предмети вратени на сопствениците

На 11.04 2024 во 16.30 часот, полициски службеници од Полициското одделение Новаци ги лишиле од слобода С.Р.(31), Ј.В.(28), Ѓ.В.(30) и Д.М.(22), сите од Битола. Тие се сомничат дека извршиле „тешка кражба“ во кругот на рудник Суводол, систем Брод – Гнеотино, при што одзеле повеќе предмети.
Одземеното било пронајдено и ќе биде вратено на сопственикот. По целосно документирање на случајот, против лицата ќе биде поднесена соодветна пријава.

На почеток