Магазин

Откриено кога принцот Вилијам се враќа на кралските должности

Принцот Вилијам следеше фудбалски натпревар во Бирмингем

Принцот Вилијам ќе се врати на кралските должности во четврток, што е негов прв јавен ангажман откако принцезата од Велс Кејт Мидлтон објави дека боледува од рак.

Принцот ќе ги посети Сари и Западен Лондон и ќе присуствува на добротворна организација, како и во младински центар, пишува Sky News.

Тоа ќе биде првиот јавен ангажман на принцот Вилијам откако принцезата од Велс откри дека оди на превентивна хемотерапија откако лекарите откриле рак за време на планираната операција на абдоменот. Минатата недела Вилијам и неговиот најстар син принцот Џорџ присуствуваа на фудбалски натпревар заедно, во нивното прво јавно излегување по објавата на Кејт.

Вилијам, Кејт и нивните три деца ја пропуштија службата во неделата на Велигден во капелата Свети Џорџ во замокот Виндзор.

Во видеото објавено по неколкунеделни шпекулации за здравјето на Кејт, таа вели дека дијагнозата го шокирала целото семејство и дека моментално е во рана фаза на лекување.

„Ми требаше време да закрепнам од голема операција за да започнам со лекување. „Но, што е најважно, ни требаше време да им објасниме сè на Џорџ, Шарлот и Луис на начин на кој тие се чувствуваат удобно и да ги увериме дека ќе бидам добро“, рече таа.

На почеток