Свет

Скокнаа цените на нафтата откако Израел го нападна Иран

Пад на цената на нафтата за 10 отсто во 2023 година

Цените на нафтата скокнаа до три долари за барел како реакција на извештаите за напади, што предизвика загриженост дека снабдувањето со нафта на Блискиот исток може да се прекине. Типот на сурово масло од Брент изгуби некои од овие добивки, кинејќи 1,85% на 88,74 $, откако достигна најголема вредност од 90,75 $.

Израел го нападна Иран. Иранските државни медиуми објавија рано утринава дека нивните сили ги уништиле беспилотните летала, неколку дена откако Иран извршил напад на одмазда од беспилотни летала на Израел.

Иранската новинска агенција Фарс објави дека се слушнале три експлозии во близина на воената база во централниот град Исфахан. Иранскиот официјален претставник на Ројтерс изјави дека нема ракетен напад и дека експлозиите се резултат на активирање на иранските системи за одбрана на противвоздушните.

Британската безбедносна компанија на Амри денес објави дека трговските бродови што го поминуваат Заливот на Аден и Западен Индиски Океан советувале да бидат внимателни за зголемената активност на беспилотните летала во регионот.

На почеток