Свет

Израел бил спремен за поголем напад, но попуштиле

Израелските министри со барање, Палестинците да се иселат од Газа. САД: Тоа е палестинска земја

Нападот на Израел врз Иран минатиот петок првично требало да биде многу поголем, но израелските лидери решиле да попуштат под притисок на сојузниците.

Како што пишува „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на три анонимни извори блиски до властите во Тел Авив, Израел се откажал од плановите да изврши многу поефективен контра напад против Иран по дипломатскиот притисок од САД, нивниот најголем сојузник.

Притисокот врз Израел беше извршен од други сојузници, најмногу поради фактот што претходниот напад на Иран врз Израел беше успешно одбиен, т.е. уништени се огромното мнозинство ирански ракети и беспилотни летала.

Израелските лидери првично размислуваа да бомбардираат неколку воени цели низ Иран минатата недела, вклучително и цели во близина на главниот град Техеран, како одмазда за иранските напади врз Израел на 13 април.

Напад од такви размери за Иран би бил многу потешко да се спречи, зголемувајќи ги шансите за силен ирански контранапад што би можел да го доведе Блискиот Исток на работ на голем регионален конфликт. На крајот – откако американскиот претседател Џозеф Бајден, заедно со британскиот и германскиот министер за надворешни работи, го повикаа израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да спречи поширока војна – Израел се одлучи за поограничен напад во петокот, избегнувајќи значителна штета и намалувајќи ја веројатноста за ескалација, барем засега.

Сепак, според израелските власти, нападот му ја покажа на Иран широчината и софистицираноста на израелскиот воен арсенал. Наместо да испрати борбени авиони во иранскиот воздушен простор, Израел во петокот истрелал мал број проектили од авион позициониран неколку стотици милји западно од него, според израелските власти и двајца високи западни претставници информирани за нападот.

Израел, исто така, испрати мали нападни беспилотни летала, познати како квадрокоптери, за да ја збунат иранската противвоздушна одбрана. Воените објекти во Иран беа нападнати од вакви беспилотни летала неколку пати во последните години, а Иран во неколку наврати изјави дека не знае кому му припаѓаат беспилотните летала – тврдење протолкувано како неподготвеност на Иран да одговори на таквите напади.

Во петокот, една ракета погоди батерија за противвоздушна одбрана во стратешки важен дел на централен Иран, додека друга експлодираше во воздух. Израелски официјален претставник рече дека израелските воздухопловни сили намерно ја уништиле втората ракета кога станало јасно дека првата ја достигнала целта, за да избегне да предизвика преголема штета.

На почеток