Свет

Силни воздушни напади врз Рафах

Израел ги засили воздушните напади врз Рафа во текот на ноќта, откако соопшти дека ќе ги евакуира цивилите од јужниот град Газа и ќе изврши сеопфатен напад и покрај предупредувањата од сојузниците дека може да предизвика масовни жртви.

Лекарите во опколената палестинска енклава објавија пет израелски воздушни напади во Рафа во четвртокот, кои погодија најмалку три куќи, при што загинаа најмалку шест лица, вклучително и еден локален новинар.

„Се плашиме од тоа што ќе се случи во Рафа. Нивото на тревога е многу високо“, изјави за Ројтерс во четвртокот Ибрахим Краиси, палестинскиот амбасадор во Обединетите нации.

„Некои заминуваат, плашејќи се за своите семејства, но каде можат да одат? Не им е дозволено да одат на север и затоа се ограничени на многу мала област“.

Појасот Газа е долг околу 40 километри и широк меѓу 5 и 12 километри и е една од најгусто населените области во светот.

Во седмиот месец од разорната воздушна и копнена војна, израелските сили, исто така, продолжија да ги бомбардираат северните и централните области на енклавата, како и источно од Кан Јунис на југ. Наведената цел на Израел е да го уништи Хамас, иако не е јасно како ќе го направи тоа.

Тимот на Обединетите нации кој го посети пристаништето за операции за поморска помош беше принуден да се засолни во бункер во средата откако областа беше нападната, изјави портпаролот во четвртокот.

Тие беа таму „некое време“, но немаше повредени.

Воениот кабинет на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се состана „за да разговара за тоа како да се уништат последните остатоци, последната четвртина од баталјоните на Хамас, во Рафа и на други места“, рече владиниот портпарол Дејвид Менцер.

Тој одби да каже кога и дали тајниот форум ќе даде зелено светло за копнена операција во Рафах.

Израел уби најмалку 34.305 Палестинци, објавија во четвртокот здравствените власти во Газа. Офанзивата опустоши голем дел од силно урбанизираната енклава, преселувајќи го најголемиот дел од нејзините 2,3 милиони луѓе, а многумина оставија без храна, вода или медицинска нега.

И експертот на ОН кој, по посетата на Јордан и Египет, рече дека хуманитарните агенции забележуваат зголемен број пациенти кои страдаат од акутен недостиг на храна во енклавата.

„Она што го видов овде беше трауматично. На пациентите кои претходно пристигнаа во Египет со воени повреди сега им се придружуваат зголемен број пациенти, честопати деца, со хронични болести и тешка неухранетост“, рече Франческа Албанезе, специјален известувач на ОН за човекови права. во окупираните територии.

На почеток