Магазин

Палатата ги менува плановите за погребот на монархот: „Чарлс не е добро“

Здравствената состојба на кралот Чарлс го загрижи кралското семејство и нивните симпатизери, а 75-годишниот крал продолжува да се бори со еден вид рак за кој не се знае многу.

„Зборувајќи со пријателите на кралот за неговото здравје, најчестиот одговор е „Не е добро“, објави во четвртокот Том Сајкс од Дејли Бист.

Имено, близок пријател на монархот тврдел дека Чарлс е „решен да го победи ракот“, додавајќи дека „сите се оптимисти, но тој е навистина, навистина лош“.

Британскиот новинар Сајкс исто така објави дека во моментов се разгледуваат плановите за погребот на кралот, со кодно име „Операција Менаи Бриџ“.

Дополнително, циркулира посебен документ кој наведува што поминало добро на погребот на кралицата Елизабета и што би можело да се подобри следниот пат кога монархот ќе умре, пишува Page Six.

Сите извори нагласија дека плановите за погребот на кралот „постојано се проверуваат и ажурираат“, а еден поранешен вработен во палатата призна дека здравствените проблеми на Чарлс ги ставиле неговите планови во поинаква перспектива.

„Плановите се исчистени од прашина и активно се ажурираат“, објасни тој.

„Што да очекуваме со оглед на тоа дека на кралот му е дијагностициран рак.“, додаде тој и објасни дека многу очи се вперени во споменатите планови за погреб.

На почеток