Свет

Најмалку 109 луѓе загинаа, а 300 се ранети во последните три дена во Појасот Газа

Најмалку 109 Палестинци беа убиени, а 296 ранети во израелските напади врз Појасот Газа од понеделник до среда попладне, вклучително и жени и деца кои беа убиени во нападите на станбени куќи во Рафах, вели Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања (UNOCHA) врз основа на податоците добиени од Министерството за здравство во Газа контролирано од Хамас.

УНОЧА соопшти дека 32 лица биле убиени во шест израелски напади врз Рафах, меѓу кои 11 деца и осум жени.

Девет лица, меѓу кои четири деца и две жени, загинаа во израелски напад врз бегалски камп југоисточно од Рафах. Девет лица загинаа во нападот во Источен Рафах, меѓу кои четири деца и три жени.

Две деца и две жени загинаа кога беше погодена нивната куќа во источниот дел на Рафа.

Пет лица, меѓу кои една жена и едно дете, загинаа во израелски напад врз куќа во Западен Рафа.

Според УНОЧА, во два одделни напади на истокот и западот на Рафах загинаа уште пет лица, пренесе Ал Џезира.

На почеток