Свет

Израел натрупува тенкови пред Рафа, се подготвува инвазија

Израелските сили денеска собираа тенкови во близина на изградените делови на Рафа, рекоа милитантите и жителите на Хамас, откако американскиот претседател Џо Бајден се закани дека ќе го задржи оружјето од Израел доколку започне голема копнена офанзива врз јужниот град Газа.

Хамас и Исламски џихад објавија дека нивните борци ги нападнале израелските сили во источните предградија на Рафах со противтенковски гранати и минофрлачи.

Жителите на источниот дел на Рафа, единствената голема урбана област во Појасот Газа во која сè уште не влегле израелските копнени сили, рекоа дека можеле да слушнат експлозии од борбите меѓу палестинските борци и приближувањето кон израелските војници. Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, се врати во Каиро од Ерусалим и продолжи да се состанува со посредниците за да преговара за прекин на огнот, изјавија два египетски безбедносни извори. Тој вчера во Ерусалим се сретна со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Бајден изврши силен притисок врз Израел да се воздржи од генерален напад на Рафа, каде стотици илјади Палестинци се засолниле од другите делови на Појасот Газа.

Израелски тенкови го зазедоа граничниот премин Рафа од Појасот Газа во вторникот, прекинувајќи ја клучната рута за хуманитарна помош и принудувајќи 80.000 луѓе да го напуштат градот, според ОН. Израел објаснува дека мора да го нападне Рафах за да ги победи борците на Хамас за кои тврди дека се таму.

Израел денеска продолжи да го напаѓа Појасот Газа со тенкови и од воздух. Тенковите напредуваа во населбата Зејтун во градот Газа, принудувајќи стотици семејства да избегаат, велат жителите.

Деир Ал Балах во централниот дел на Појасот Газа стана засолниште за илјадници луѓе кои побегнаа од Рафа во последните денови. Палестинските лекари соопштија дека две лица, меѓу кои и една жена, загинале кога дрон испукал ракета врз група луѓе таму.

На почеток