Свет

И Германија размислува за забрана за испраќање оружје во Израел, вели германскиот министер

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус рече дека Берлин размислува за слични чекори по американската закана дека ќе одбие понатамошна испорака на оружје за Израел доколку изврши голем напад врз градот Рафа во јужниот дел на Газа.

„Ова во моментов се разговара“, изјави министерот за германскиот медиум ЗДФ. Сепак, одговорноста за ова е на канцеларката и на Министерството за надворешни работи, додаде тој.

За тоа зборуваа „зад затворени врати“. На прашањето на водителот дали го разбира потегот на американската влада, Писториус рече: „Да, можам да го разберам тоа“.

Израелските операции во Рафа во моментов се главно ограничени на источниот дел на градот, каде на почетокот на неделата беше издадена наредба за евакуација.

САД се главниот поддржувач на Израел, но претседателот Џо Бајден се закани дека дополнително ќе ги прекине испораките доколку премиерот Бенјамин Нетанјаху започне голема офанзива. Израел вели дека целта на операцијата Рафа е да се елиминира палестинската екстремистичка организација Хамас.

По состанокот со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во средата, Писториус повика на спречување на понатамошна ескалација на војната во Газа и двајцата се согласија дека мора да се направи сè за да се ублажи или стави крај на хуманитарната беда на палестинското население во Појасот Газа.

Писториус изјави за Heute Journal дека е од клучно значење за Израел „да продолжи да се фокусира на деескалација“ во конфликтот.

На почеток