Свет

Нетанјаху не се откажува: Израел ќе стои сам ако треба, немаме друг избор освен да го уништиме Хамас

Судењето за корупција на Нетанјаху продолжува во екот на војната против Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека се надева дека ќе ги надмине несогласувањата со американскиот претседател Џозеф Бајден кога е во прашање војната во Газа и дека Израел „нема друг избор освен да го уништи Хамас“, вклучувајќи ги и членовите на таа група во Рафа.

„Често се согласувавме, но имавме и несогласувања. Успеавме да ги надминеме. Се надевам дека ќе можеме да ги надминеме сега, но ќе го направиме она што треба да го направиме за да ја заштитиме нашата земја“, рече Нетанјаху во интервјуто за емисијата „Др Фил Прајмтајм“, пренесена од „Тајмс оф Израел“.

Зборувајќи за војната во Газа, Нетанјаху рече дека Израел „нема друг избор освен да го уништи Хамас“, вклучувајќи ги и членовите на таа група во градот Рафах.

„Ако не ги уништиме, ако ги оставиме, тие ќе се вратат. Ќе излезат од тунелот, повторно ќе ја преземат Газа и ќе го сторат тоа што го ветија, ќе го направат 7 октомври, овој огромен масакр повторно, повторно и повторно“, рече Нетанјаху.

Емисијата во која беше интервјуиран Нетанјаху беше снимена во средата, пред Бајден да предупреди дека ќе ја прекине испораката на оружје за Израел доколку израелската војска започне голема инвазија на Рафа.

Вчера, како одговор на американското предупредување, Нетанјаху изјави дека Израел „ќе стои сам ако треба“.

Израел оваа недела го нападна Рафа, каде што повеќе од милион Палестинци се засолниле од конфликтот на друго место во Појасот Газа, а Тел Авив рече дека тоа е „ограничена операција“.

На почеток