Свет

Земјотрес во Тајван со јачина од 5,8 степени

Тајван беше погоден од земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтер во 9:45 часот.

ЕМСЦ наведува дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри и 38 километри оддалечен од Хуалиен, кој има 350.000 жители.

Засега нема информации за значителна материјална штета или жртви.

На почеток