Свет

Украина одбила руски копнен напад со оклопни возила

Украина соопшти дека одбила руски копнен напад со оклопни возила во североисточниот регион Харков. Тие велат дека руските сили се преселиле преку границата и се обиделе да ги пробијат одбранбените линии. Регионалниот лидер во Харков, Олех Синехубов, рече дека руските групи се обиделе да навлезат преку границата, додавајќи дека „ниту еден метар територија не е изгубен“.

Локалниот лидер на градот Вовчанск, во близина на границата, изјави дека градот е под силен напад од раните утрински часови и дека цивилите се евакуирани. Веќе некое време се шпекулира дека руските сили подготвуваат летна офанзива во Украина во следните недели, чија цел би можело да биде заземање на Харков, вториот по големина град во Украина и се уште дом на повеќе од милион луѓе. Но, украинските воени лидери тврдат дека Русија нема ресурси за тоа.

Акциите на руските сили на границата беа предвидливи, изјави Андриј Коваленко, шеф на украинскиот центар за борба против дезинформации. Тој додава дека „Русите имаат доволно ресурси да ја влошат ситуацијата во пограничните области, но не и да го освојат вториот по големина украински град“.

Украинското Министерство за одбрана соопшти дека Русите го гаѓале Вовчанск со наведувани воздушни бомби со артилериска поддршка.

„Околу 05:00 часот имаше обид на непријателот да ја пробие нашата одбранбена линија под заштита на оклопни возила. Досега овие напади се одбиени, борбите со различен интензитет продолжуваат“, соопштија од Министерството.

На почеток