Свет

Израел ги повика Палестинците од централниот дел на Рафах да се евакуираат, повеќе од 150.000 луѓе веќе го напуштиле градот

Израелската армија утринава ги повика жителите на населбата во централниот дел на градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа да се евакуираат додека ја продолжува операцијата против Хамас во тој град.

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Авичај Адрае на платформата Х објави список на нови зони во Рафах од кои треба да се евакуираат Палестинците.

Цивилите се повикани да се евакуираат во проширената хуманитарна зона во областите Ал-Маваси и Кан Јунис. Адрае ги предупреди Палестинците да не се движат кон израелската граница, објави „Тајмс оф Израел“.

Овој потег доаѓа откако израелскиот воен кабинет гласаше во четвртокот вечерта за одобрување „ограничено проширување“ на воената операција во Рафах.

ИД во понеделникот започна со евакуација на Палестинците од источната периферија на Рафах, пред израелските сили да влезат во областа.

Околу еден милион Палестинци, кои избегаа од конфликтот во другите делови на енклавата, најдоа засолниште во Рафах. Повеќе од 150.000 Палестинци веќе го напуштија градот, објави Гардијан.

Издадена е посебна наредба за евакуација за областа Џабалија во северниот дел на Појасот Газа, каде на жителите им беше кажано да се евакуираат во засолништата западно од градот Газа, рече Адрае.

На почеток