Македонија

Македонците од Србија бараат од Сиљановска да ја поништи одлуката за Сребреница

Претседателот на партијата Македонци во Србија, Горан Илијевски, испрати писмо до новата претседателка на Северна Македонија, Гордана Силјановска Давкова, да се огради од „непромислената“ одлука на министерот за надворешни работи Бујар Османи и со тоа да ја поништи одлука за прогласување геноцид во Сребреница.

Пред гласањето за Резолуцијата на 2 мај, Османи изјави дека Северна Македонија е еден од коспонзорите на Резолуцијата на ОН за геноцидот во Сребреница.

Илијевски во писмото наведува дека одлуката на Османи е „приватна“ и дека е донесена надвор од македонските институции.

„Ова им наштетува на односите со Србија и македонската национална заедница во Србија, која е составен дел на српскиот народ. Бараме итен одговор пред седницата на ОН и нови инструкции до нашиот амбасадор во ОН“, вели Илијевски во писмото, пренесува порталот МКД.

Шефот на Мисијата на БиХ во ОН, Златко Лагумџија, на 2 мај потврди дека е договорен конечниот предлог за резолуцијата за геноцидот во Сребреница.

Договорениот текст на Резолуцијата за Сребреница го прогласува 11 јули за Меѓународен ден на сеќавање и комеморација на геноцидот во Сребреница во 1995 година, кој ќе се слави секоја година.

На почеток