Свет

Уапсен висок функционер на руското Министерство за одбрана

Уапсен е висок функционер на руското Министерство за одбрана Јуриј Кузњецов, јавува Раша тудеј.

Портпаролката на Истражниот комитет на Руската Федерација, Светлана Петренко изјави дека Главната истражна управа на Истражниот комитет на Русија покренала кривична постапка против Кузњецов и дека тој е осомничен за примање големо мито, пренесува Интерфакс.

Кузњецов е приведен. Тој беше началник на главната кадровска управа на Министерството за одбрана на Русија и има чин потполковник.

Истрагата утврдила дека Кузњецов во периодот 2021-2023 г. во 2010 година, како началник на Осмата управа на Генералштабот на руските вооружени сили, „примал мито од претставници на комерцијални структури за извршување на одредени дејствија во нивна полза“.

При претресот, од осомничениот биле одземени повеќе од 100 милиони рубљи, златници, колекционерски часовници и луксузни предмети, изјави Петренко.

На почеток