Свет

(Видео) Масовни напади на Крим, експлозии во два руски града, уништени моќни авиони

Пристанишниот град Севастопол на окупираниот Крим е нападнат трета ноќ по ред.

Десетици беспилотни летала го нападнаа Севастопол и блиската Балаклава во раните утрински часови, предизвикувајќи делумни прекини на електричната енергија, објави Михаил Развозаев, назначен од Русија шеф на Севастопол. Остатоци од дронот што паѓаше ја погодија трафостаницата во Севастопол, рече Развозаев.

„Руските единици за противвоздушна одбрана уништија десетици беспилотни летала и повеќе од пет поморски беспилотни летала“, тврди Развозаев.

Нема извештаи за жртви. Развозајев рече дека итните служби ја следат состојбата и техничарите работат на обновување на напојувањето со електрична енергија.

Ова е трет напад за два дена на окупираниот Севастопол. Руските официјални лица и локалните канали Телеграм објавија напади на рускиот воен аеродром Белбек, во близина на Севастопол, во текот на ноќта на 15 мај и подоцна истата вечер.

Сателитските снимки до кои дојде исклучиво CNN покажуваат три уништени руски авиони и оштетени згради во воздухопловната база Белбек во Севастопол во средата. Станува збор за пресретнувачи Микојан МиГ-31 и борбени авиони Сухој Су-27.

Сателитските снимки од Максар покажуваат два изгорени авиони на главната писта кај Белбек, а третиот е паркиран на заштитен насип. Покажуваат и уништена зграда во близина и друга која претрпе значителна штета.

Михаил Развозаев, гувернерот на Севастопол назначен од Русија, утринава преку Телеграм изјави дека Русите „успешно одбиле масовен непријателски напад врз Севастопол“. Нападот е вторпат Белбек да биде мета на Украинците во последните 48 часа.

Беспилотни летала и проектили рано утринава погодија и нафтена рафинерија и пристаниште во рускиот град Новоросијск, предизвикувајќи експлозии и прекин на електричната енергија, објави рускиот Телеграмски канал Астра.

Локалните жители изјавија дека слушнале најмалку осум експлозии во Новоросијск во текот на ноќта. Ракетата го погоди пристаништето и предизвика пожар, додаваат тие. Нападнати се и терминалот за мазут во Новоросијск и терминалот Транснефт. Новоросијск наводно останал без струја за време на нападот.

Министерството за одбрана на ОК на 31 март објави дека Русија ја зајакнува одбраната на пристаништето Новоросијск за да ја заштити Црноморската флота од можни украински напади.

Русија ги повлече повеќето од своите бродови на Црноморската флота од окупираниот Крим во 2023 година и ги префрли во Новоросијск. Овој потег уследи по серијата разорни украински напади, вклучително и ракетниот напад врз седиштето на флотата во Севастопол на 22 септември. Пристаништето Новоросијск се наоѓа на рускиот брег на Црното Море, во јужниот регион на Краснодарскиот крај.

Украинските сили нападнаа и неколку населби во близина на Белгород, оштетувајќи бензинска пумпа и убивајќи две лица, изјави гувернерот Вјачеслав Гладков. Извештаите за ракетни и беспилотни летала напади врз Белгородската област, која се граничи со украинските области Суми, Харков и Луганска област, станаа секојдневие во последниве месеци.

Дронот удрил во бензинска пумпа кај селото Бесоновка, по што се запалил резервоарот за гориво, изјави Гладков. Оттогаш пожарникарите го изгаснаа пожарот. Убиени се жена и нејзиното четиригодишно дете“, тврди Гладков. Тој кажа и дека таткото на детето е повреден.

https://x.com/trbrtc/status/1791243531362734584

https://x.com/mhmck/status/1791322025463529636?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1791322025463529636%7Ctwgr%5E694d109f15433b683997c02a16b7241272042031%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.index.hr%2Fvijesti%2Fclanak%2Fvideo-masovni-napadi-na-krim-eksplozije-u-dva-ruska-grada-unisteni-mocni-avioni%2F2565832.aspx

На почеток