Свет

Пукање во Истанбул: Расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, убиени три лица

Пукање во трговски центар во Флорида, вооружен напаѓач уби маж и рани жена

Три лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во областа Ускудар во Истанбул, соопштија турските власти.

Инцидентот се случил на улицата Ајазма во областа Уналан кога расправијата меѓу две групи прераснала во вооружен конфликт, пишува турски Хуриет. Според првите извештаи, веднаш по тепачката на местото биле испратени полициски и медицински екипи.

„Кавга помеѓу две групи околу 20 часот и 10 минути во кафуле на улицата Ајазма во областа Ускудар Уналан прерасна во вооружен конфликт. Три лица го загубија животот, а пет лица се повредени, од кои 2 потешко. Повредените се згрижени во близина. Во болниците продолжува истрагата“, соопшти гувернерот на Истанбул.

https://x.com/emrullaherdinc/status/1793732155534884926

https://x.com/kazim_ozatak/status/1793734249016963521

На почеток