Свет

Зеленски ги критикуваше светските лидери: Разочаран сум што не дојдоа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој денеска се сретна со американскиот секретар за одбрана во Сингапур, рече дека е разочаран што „одредени светски лидери“ не се обврзале да присуствуваат на мировниот самит за Украина во Швајцарија.

Кинескиот претседател Си Џинпинг нема да учествува, а колку што е познато нема да учествува ниту американскиот претседател Џо Бајден.

„Разочарани сме што некои светски лидери сè уште не го потврдија своето учество на мировниот самит“, рече Зеленски, без конкретно да ги спомене Кина или САД.

Зеленски имаше „многу добар“ состанок со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска во Сингапур, бидејќи тој се обидува да добие силна поддршка од Западот наспроти рускиот напредок на теренот.

Повеќе од сто земји и организации ветија дека ќе учествуваат на јунскиот самит во Швајцарија, рече Зеленски и ги покани земјите од азиско-пацифичкиот регион да се приклучат.

Кина во петокот рече дека би било „тешко“ да учествува на овој самит доколку Русија не биде поканета.

Средбата меѓу Зеленски и Остин дојде откако украинскиот претседател во петокот го пофали „напредокот“ откако САД му дозволија на Киев да користи американско оружје за напади на руска територија, под одредени услови.

Украина се бори да ја спречи руската копнена офанзива во регионот Харков каде Москва неодамна го направи најголемиот територијален напредок во последните 18 месеци.

Во последните денови, Зеленски посети неколку европски земји за да побара поголема воена помош за украинската армија, која се повеќе се бори да се спротивстави на континуираните напади на Русија.

На почеток