Медиасет

Лоши вести од Париз, сите се плашат од најлошото сценарио и Ѓоковиќ да се откаже

Ѓоковиќ го повреди зглобот на раката пред почетокот на АО

По неверојатниот пресврт, Новак Ѓоковиќ оствари голема победа против Франциск Серундола и уште еднаш ја воодушеви планетата, но по мечот има многу повеќе причини за загриженост отколку за славење.

Ѓоковиќ по натпреварот откри дека поради проблемот со повредата што се влоши на осминафиналниот дуел, не е сигурен дека ќе игра против Каспер Руд во среда, а неговата загриженост ја подгреваат новите информации.

Организаторите го објавија распоредот за тренинзи за денеска, а на него нема, што значи дека Новак нема да го одработи вообичаениот тренинг.

Не е редок случај кога станува збор за дебитант и кога се мачи со повреда, но настаните на мечот со Серундола и неговите изјави го подгреаа стравот дека нема да може да продолжи.

„Постои шанса да се откажам. Има, зависи колку е сериозно, колкава штета е направена. Не е во мои раце. Да се ​​молиме на Бога се да биде како што треба. Ќе направам некои работи вечерва за да го забрзам закрепнувањето, но коленото е коленото, еден од главните зглобови во телото. Не можеш многу со коленото, рече српскиот ас на прес-конференцијата.

Сите очи сега ќе бидат насочени кон медицинските извештаи кои се очекуваат подоцна во текот на денот.

„Што се однесува до состојбата на коленото, не би навлегувал во детали. Мислам дека не е соодветно да го споделам со вас. Се надевам дека ќе добијам позитивни вести утре по МРИ. Ќе ги покаже вистинските работи, па ќе видиме каде сме и што сме и што треба да направиме“.

Не е првпат најдобриот тенисер на светот да се најде во тешка ситуација, но ако има трошка шанса да биде 100% на дуелот против Рудо, сигурно ќе излезе на натпреварот и нема да се предаде без борба.

„Во Австралија си ги скинав мускулите, но можеше да направиш нешто со завои. Едно е мускул, едно колено. Методот за обновување е различен. Никогаш не сум имал големи проблеми со коленото, освен во 2011 година кога носев лента на десното колено, но играв на многу турнири. Но, тогаш имав 24 години“, изјави најдобриот тенисер на светот.

На почеток