Медиасет

Ѓоковиќ поради повреда мораше да се повлече од Ролан Гарос и сега веќе нема враќање

Новак Ѓоковиќ поради повреда мораше да се повлече од Ролан Гарос и сега веќе нема враќање.

Како, зошто и кој е виновен се прашањата кои се наметнуваат по одлуката на најдобриот светски тенисер да се откаже од понатамошната конкуренција во Париз.

Каспер Руд без борба се пласираше во полуфиналето, трето во низа, додека Јаник Синер од следниот понеделник се зацврсти на првата позиција на АТП листата, со што стана првиот Италијанец на кој тоа му успеа.

Целиот овој Ролан Гарос беше чуден, воопшто, но и што се однесува до Новак. Поточно, кога зборуваме за српскиот ас, увертирата беше поинаква од претходно.

Она што е доведено во прашање е колку време ќе му треба на Новак да се врати на теренот и дали ќе може да го стори тоа до Вимблдон и, можеби уште поважно, до Олимпијадата.

На почеток