Магазин

(Видео) Путин на Ким му подари луксузна руска лимузина

Рускиот претседател Владимир Путин на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун му подари руска лимузина Аурус, чајна гарнитура и адмиралска кама, јави руската државна новинска агенција ТАСС, цитирајќи официјален претставник на Кремљ денеска. За време на неговата посета на Пјонгјанг, Путин за возврат доби различни уметнички дела на кои е претставен него, вклучително и бисти, рече Јуриј Ушаков, советник на претседателот.

Навивачките толпи и раскошните свечености го поздравија Путин во главниот град на Северна Кореја, каде Ким Џонг-ун изрази целосна поддршка за руската војна во Украина и вети посилни стратешки врски со Москва. Aurus Senat, ретро стилизиран по лимузината ЗИЛ од советската ера, е официјален руски претседателски автомобил и го возеше Путин на неговата инаугурација во Кремљ во мај.

Кога Ким ја посети источна Русија минатиот септември, Путин му покажа едно од црните оклопни возила. Ким седна до Путин во автомобилот и изгледаше како да ужива. Путин му го даде на Ким својот прв седан Аурус во февруари оваа година, рекоа тогаш двете земји, што значи дека тој сега има најмалку две возила.

Се верува дека Ким е страствен ентузијаст за автомобили. Тој има голема колекција на луксузни странски возила кои најверојатно биле шверцувани бидејќи резолуциите на Советот за безбедност на ОН забрануваат извоз на луксузни стоки во Северна Кореја.

Тој е виден во седан Мајбах, неколку Мерцедеси, Ролс Ројс Фантом и Лексус. Висок руски функционер минатиот месец изјави дека Русија оваа година ќе започне со производство на луксузни автомобили Аурус во поранешна фабрика на Тојота во Санкт Петербург.

На почеток